Scott Explorair 3L skaljacka/skalbyxor set, dam, ljusblå/svart
Scott Explorair 3L jacka och byxor är det perfekta setet för skidåkning och andra vinteraktiviteter. Jackan är tillverkad med DRYOsphere 3L-teknik som ger hög vattentäthet och andningsförmåga, vilket håller dig torr och bekväm i alla väder. Den normala passformen tillsammans med justerbara manschetter och huva ger god rörelsefrihet och passform. Flera praktiska fickor gör det enkelt att förvara liftkort och värdesaker.
Byxorna kompletterar jackan med samma funktionella egenskaper. De har justerbara och avtagbara hängslen, justerbar midja samt ventilationsöppningar för temperaturreglering. Snölås i benen och förstärkta insidor skyddar mot snö och slitage. Setet är PFC-fritt behandlat och tillverkat i återvunnen polyester, vilket gör det till ett miljövänligt val.
Specifikationer och egenskaper:
- Vattenpelartryck: 15.000 mm
- Andningsförmåga: 10.000 g/m2/24hrs
- DRYOsphere 3L-teknik
- Justerbar huva och manschetter (jacka)
- Sidofickor och liftkortsficka (jacka)
- Sidofickor och lårficka (byxor)
- Utvändig benventilation
- Snölås i benen
- PFC-fri DWR-behandling
- Normal passform
- 100 % återvunnen polyester
SLUTREA = Artikeln är permanent rabatterad och vi får inte in fler när det aktuella lagret är sålt. Storlekar som ej finns på lager är inte tillgängliga.